„ZNAMIĘ! ZNAM JE?”

12 maja 2014r. obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Czerniaku inaugurujący Tydzień Świadomości Czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów, który coraz częściej dotyka ludzi młodych. W imieniu Akademii Czerniaka, sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, zapraszamy Państwa do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Znamię! Znam je?”, której celem jest budowanie wśród młodzieży świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowalności na czerniaka oraz edukacja na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania tego nowotworu. Patronat honorowy nad kampanii sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 000 zachorowań na czerniaki. Co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wynika ze zmiany zachowań Polaków: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej ochrony oraz nieodpowiedzialnego opalania w solarium, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

Prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski
Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków,
Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań Klinicznych Centrum Onkologii
Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie,