V4

Śląskie Spotkanie Młodzieży Wyszehradzkiej zaplanowane jest jako impreza cykliczna, której pierwsza edycja odbyła się w Katowicach w ramach węgierskiej Prezydencji w UE w dniach 1-3 czerwca 2011r. Kolejna będą się odbywać co roku o tej samej porze.

Pomysł spotkania zrodził się w czerwcu 2010 roku w naszych głowach w trakcie realizacji projektu "Chalupáři – kiedyś sąsiedzi, teraz partnerzy pod jednym dachem Unii Europejskiej", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Już wówczas otrzymaliśmy zapewnienie o wsparciu realizacji tego zamierzenia od ówczesnego wice wojewody, Adama Matusiewicza oraz przedstawiciela Ambasady Czeskiej Jana Tomaska, obecnych na jaworznickiej debacie. Organizacją przedsięwzięcia zajęli się panowie ze Stowarzyszenia NZS 1980 (Aleksander Fiszer oraz Zbigniew Kopczyński) we współpracy z Urzędem Wojewódzkim, Marszałkowskim oraz Śląskim Kuratorium Oświaty, których władze obejmują honorowy patronat nad imprezą. Ponadto na debatę wyszehradzką zaproszeni zostali przedstawiciele ambasad czeskiej, słowackiej i węgierskiej oraz prezydenci miast, z których pochodzą polskie szkoły uczestniczące w projekcie. W każdej edycji uczestniczą uczniowie i nauczyciele z trzech polskich szkół wraz ze swoimi zagranicznymi partnerami z Czech, Słowacji i Węgier.

Uczestnicy I edycji:

*Technikum nr 6 im. Jan III Sobieskiego z Jaworzna,

*Gimnazjum z Kutnej Hory (Czechy).

*III LO im. Adama Mickiewicza z Katowic,

*Gimnazjum z Miskolca (Węgry)

*Technikum Przemysłu Spożywczego z Zabrza,

*Gimnazjum z Trnavy (Słowacja),

Uczestnicy II edycji:

„TOGETHER WE CAN DO MORE”

*Technikum nr 6 im. Jan III Sobieskiego z Jaworzna,

*Gimnazjum z Kutnej Hory (Czechy).

*III LO im. Adama Mickiewicza z Katowic,

*Gimnazjum z Miskolca (Węgry)

*III Liceum Ogólnokształcące z Zabrza

*Gimnazjum z Niżnej (Słowacja).